Vizyonumuz
''Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz.''

 • DOLAR
  7,9701
 • EURO
  9,4633
 • ALTIN
  487,38
 • BIST
  1,1861
Handan Çölaşan
Handan Çölaşan
h.colasan@fikir.news
4 Ekim Hayvanlar Günü
 • 0
 • 20
 • 11 Ekim 2020 Pazar
 • +
 • -

 

Sevgili dostlarımız,

Bugün 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü.

Hayvanlar dünya var olduğundan beri insanlarla beraber yaşayan canlılardır.

Dünyamız modernleştikçe, hayvanlar da yaşamımıza dahil olmuştur.

Doğada yaşayan hayvanların yanısıra evlerimizde birlikte yaşadığımız hayvanlar da can yoldaşımız olmustur.

İnsanlar hayvanlardan çok şey öğrenmişlerdir.  Onlarla evlerini paylaşarak çocuklarının gelişimine katkıda bulunmuşlardır.

Ben bir çok evli çift tanıyorum ki; evlerindeki alışılmış duyguları, monotonlaşmış evliliklerini,  evlerine bir hayvan alarak daha iyi hale getirmişlerdir.

Evlerimizde yaşayan hayvanların bize katkıları çok büyüktür.  Ancak bir de sokak hayvanları var. Sokakta yaşayan zavallı hayvanlar.

Zavallı hayvanlar diyorum çünkü ; sokak hayatının zorluklarını biz insanken biliyoruz ki ne kadar zor. Onların halini durumunu bir düşünsenize.

Ağzında yavrusunu alıp bir yere taşıyan bir kediyi çoğumuz görmüşüzdür. O bir tanesi. Belki ondan üç tane daha var ve onların başına bir şey gelmesin diye onları alıp zaman zaman taşır. Yavru kediler kendi hallerine gelip kendi kendilerini idare ettirene kadar anneleri onları oradan oraya taşır duru. Başka hayvanlardan zarar gelmesin,  İnsanlardan zarar gelmesin,  arabanın altında kalmasın,  başlarına bir şey gelmesin diye onları saklar,  korur.

Köpekler de böyle yapar.  Köpekler de doğururlar, onlara,  kendini idame ettirecek şekile gelene kadar bakarlar, korurlar.

İşte Sokak hayvanlarının kaderleri budur. Ev hayvanları 14-15 yıl yaşasa da, onlar belki 7-8 yıl yaşarlar.  Belki doğunca da ölürler.  Hiçbir doktor veteriner görmeden aşı olmadan doğdukları gibi yaşar ve ölürler.

İşte bizim, biz insanların sokak hayvanlarını koruma gibi bir görevimiz var.  Bunun idrakinde  olmalı,  onlara yardımcı olmalıyız. Sokakta büyüyen, büyümek zorunda olan hayvanları yaşamlarını idame etsinler diye onlara yardımcı olmalıyız.

Bu bir insanlık görevidir. Sizi bu insani görevi yapmaya davet ediyorum.  Herkese yardımcı olalım, sadece hayvanlara değil, yaşlılara trafikte zorluklar çekenlere, otobüs içindekilere, herkese sevgi dolu ve saygı dolu yaklaşalım.

Sevgili dostlarım,

Sağlıcakla kalın,  4 Ekim Dünya hayvanları koruma günümüz kutlu olsun.

Hits: 3

Lütfen Beğeninizi Paylaşarak Bize Destek Olunuz
Sosyal Medyada Paylaşın: