Vizyonumuz
''Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz.''

 • DOLAR
  8,5749
  %0,31
 • EURO
  10,1120
  %0,44
 • ALTIN
  497,10
  %0,35
 • BIST
  1.350
  %-0,11
Koronavirüsteki mutasyon, enfeksiyon olasılığını artırabilir

Koronavirüsteki mutasyon, enfeksiyon olasılığını artırabilir

 

(Reuters) – ABD’li araştırmacılar tarafından yapılan bir araştırmaya göre, yeni koronavirüsteki spesifik bir mutasyon, hücreleri enfekte etme yeteneğini önemli ölçüde artırabilir.

Scripps Research’teki uzmanlara göre, bu araştırma, dünyanın bazı bölgelerindeki erken salgınların neden New York ve İtalya’daki diğer salgınlar kadar ezici sağlık sorunlarına neden olmadığını açıklayabilir.

D614G adlı mutasyon, kendine özgü şekli veren kısım olan koronavirüs üzerindeki “taç” sayısını arttırdı. Bu sivri uçlar virüsün hücrelere bağlanmasına ve enfekte olmasına izin vermekte.

Çalışmanın kıdemli yazarlarından Hyeryun Choe, “Bu mutasyon nedeniyle virüs üzerindeki fonksiyonel sivri uçların sayısı veya yoğunluğu 4 veya 5 kat daha fazla” dedi.

Bu  transmisyon elektron mikroskobu görüntüsü, ABD Virüs partiküllerinden bir hastadan izole edilen COVID-19’a neden olan virüs olan yeni koronavirüs olarak da bilinen ve laboratuarda kültürlenen hücrelerin yüzeyinden ortaya çıkan SARS-CoV-2’yi göstemekte, . Virüs parçacıklarının dış kenarındaki sivri çıkıntılar  koronavirüslere adını veren taç şeklidir.

Araştırmacılar, bu küçük mutasyonun enfekte kişilerin semptomlarının şiddetini etkileyip etkilemediğini veya mortaliteyi artırıp artırmadığını hala bilinmediğini söylmekteler.

Laboratuar deneyleri yürüten araştırmacılar, klinik araştırmalar için yaygın olarak kullanılan – altın standart olarak kabul edilen- kontrollü çalışmalar da dahil olmak üzere, test tüpü deneylerinden bulgularını doğrulamak için daha fazla araştırmanın yapılması gerektiğini söylüyorlar.

Daha eski araştırmalar, yeni koronavirüs SARS-CoV-2’nin insan konaklarına adapte olduğu gibi mutasyona uğradığını ve geliştiğini göstermekte. Özellikle D614G mutasyonu, baskın bir mutasyon olarak ortaya çıktığı için acil bir endişe olarak işaretlendi.

Scripps Research çalışması şu anda hakem değerlendirmesine tabi tutulmakta ve bulguları üzerine Cuma günü yayınlandı.

Hits: 100

Lütfen Beğeninizi Paylaşarak Bize Destek Olunuz
Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
Corona Mutasyon Taç

BİRDE BUNLARA BAKIN