Vizyonumuz
''Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz.''

 • DOLAR
  $1.621,5400
 • EURO
  $0,4521
 • ALTIN
  $51.249,9900
 • BIST
  $192,4400
Genco Erkal’dan ,“Marx’ın Dönüşü”nü izleyelim

Genco Erkal’dan ,“Marx’ın Dönüşü”nü izleyelim

Tiyatro sanatçısı Genco Erkal, “Marx’ın Dönüşü” adlı oyununu YouTube üzerinden erişime açtı.

Amerikalı tarihçi ve oyun yazarı Howard Zinn ’in 1999’da kaleme aldığı, Özüm Özgülgen’in Türkçeleştirdiği oyunu Genco Erkal yönetiyor. 2009 yılından beri sahnelenen “Marx’ın Dönüşü” adlı oyunda Karl Marx karakterine de Genco Erkal hayat veriyor.

Oyunda krizle sarsılan kapitalist sistem, Karl Marx’ın bakış açısı ve güldüren yorumlarıyla tiyatro sahnesinde sorgulanıyor. Marx’ın 19. yüzyılda getirdiği kapitalizm eleştirisinin günümüzde de geçerli olduğunu gösteren oyunda Marx; yaşamıyla ilgili olaylar, Jenny ile evliliği, Londra’ya sürülmesi, üç çocuğunun ölmesi, zamanın politik çatışmaları, İrlanda’nın İngiltere’ye karşı direnişi, Avrupa’daki 1848 devrimleri, Komünist Hareket ve Paris Komünü olayları hakkında da konuşuyor.

Genco Erkal, “Marx’ın Dönüşü”
Genco Erkal, “Marx’ın Dönüşü”

G. Erkal, oyunun erişime açıldığını şu notla duyurdu:

“Günün haberi: Marx geri geldi! ‘Marx’ın Dönüşü’nü az sonra YouTube kanalımda izleyebileceksiniz. Tüm oyun, tekmili birden. Karantina günlerine Dostlar Tiyatrosu’nun armağanı. Sevgiyle, sağlık dileklerimizle.”

Howard Zinn – Hayatı

Boston Üniversitesi onursal profesörü olan Howard Zinn 24 Ağustos 1922’de New York, Brooklyn’de bir fabrika işçisinin oğlu olarak dünyaya geldi. Gençlik yıllarında üç yıl tersane işçiliği yapan Zinn, II. Dünya Savaşı sırasında Amerikan Hava Kuvvetleri’ne katılmış ve madalya kazanmış bir savaş gazisidir. Ordudan ayrıldıktan sonra New York Üniversitesi’ni bitirdi; ardından Colombia Üniversitesi’nde tarih doktorası yaptı. Daha sonra sırasıyla Atlanta Spelman Koleji ve Boston Üniversitesi’nde dersler verdi. Doktora sonrası çalışmalarını Harvard Üniversitesi’nde yapan Howard Zinn, Paris ve Bologna Üniversitelerinde konuk profesör olarak bulundu.

A People’s History of the United States isimli başyapıtı Türkçeye önce Öteki Amerika, 2005 yılında ise Amerika Birleşik Devletleri Halklarının Tarihi adıyla çevrilmiştir. Eserinde alternatif bir ABD tarihi sunmayı hedefleyen Zinn, ABD’de katledilen yerlilere, hak savaşı veren işçilere ve kadınlara yer verdi.

1970’lerde Vietnam Savaşı’nı 1980’lerde Latin Amerika’da uygulanan ABD politikalarını ve 90’da Körfez Savaşı’nı en etkili biçimde eleştirmiş ve bu politikaların eleştirildiği eylemlerin içinde bizzat yer almıştır.

Ayrıca tek kişilik Marx Döndü adlı oyunun da olduğu üç tiyatro oyunu yazmıştır. Marx in Soho, Türkiye’de Genco Erkal tarafından Marx’ın Dönüşü adıyla 2009 yılında sahnelenmiştir.

Hits: 67

Lütfen Beğeninizi Paylaşarak Bize Destek Olunuz
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN