Vizyonumuz
''Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz.''

 • DOLAR
  8,5743
  %0,30
 • EURO
  10,1186
  %0,51
 • ALTIN
  498,32
  %0,60
 • BIST
  1.349
  %-0,18
Tahliye Edilen Üç Yaver Hakkında Yeni Gelişme

Tahliye Edilen Üç Yaver Hakkında Yeni Gelişme

 

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın 3 Temmuz’daki duruşmasında, 22 uzman çavuş, 3 astsubay ve 2 subay adli kontrol şartıyla tahliye edildi.

Tahliye edilenler arasında eski Cumhurbaşkanlığında görev yapan  3 Yaver, kara yaveri binbaşı Mete Semercioğlu ve eski hava yaveri binbaşı Erkan Kıvrak ile eski astsubaylar Ümit Yeşildere, Osman Küçük ve Mehmet Yıldırım da yer aldı.

Cumhuriyet Savcısı Mehmet Fatih Özdemir, “delil durumu”, “suçun vasıf ve mahiyeti”, “kuvvetli suç şüphesinin varlığı” ve “kaçma şüphesi” gerekçesiyle 5 sanığın yeniden tutuklanması talebiyle Ankara 20. Ağır Ceza Mahkemesine itiraz etti.

Savcı Özdemir, 3 Temmuz’da sunduğu esas hakkındaki mütalaasında eski binbaşılar Semercioğlu ve Kıvrak hakkında, “anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs suçuna yardım”dan 20’şer yıla kadar hapis cezası talep etmişti.

SAVCI 20 YIL İSTEDİ

Darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kaldığı otelin yerini darbecilere bildirmekle suçlanan ve haklarında 20 yıl hapis cezası istenen yarbay rütbesindeki 3 Cumhurbaşkanlığı yaveri dün tahliye edilmişti.

Savcılık mütalaasında ‘Anayasayı ihlal suçuna yardım etme’ suçu işledikleri belirtilen sanıklar, yargılama sürecinde darbe öncesi yaptıkları toplantıları ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Marmaris’te kaldığı oteli bildirdiklerini itiraf etti.

Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alay Komutanlığı iddianamesinde, Cumhurbaşkanı’nın Kara Yaveri Mete Semercioğlu, Hava Yaveri Erkan Kıvrak ve Deniz Yaveri Şafak Deliacı’nın “darbeye teşebbüse yardım” suçundan 20 yıla kadar hapse mahkum edilmesi istendi. Bu isimlerin yaptıkları plan doğrultusunda kalkışma sırasında Erdoğan’ın yerini öğrendikleri ve suikast timine bildirdikleri mütalaada yer almıştı.

Mahkeme geçen hafta verdiği ara kararla, Semercioğlu ve Kıvrak’ın tahliyesine karar verdi. Deniz Yaveri Deliacı da geçen Mart ayında tahliye edilmişti. Erdoğan’ın Başyaveri Ali Yazıcı ise Genelkurmay Çatı Davası’nda yargılanmış ve ağırlaştırılmış müebbet hapse çarptırılmıştı.

DARBEDEN 1 GÜN ÖNCE YAZICI YAVERLERİ TOPLADI

İddianameye göre 14 Temmuz 2016’da Başyaver Albay Ali Yazıcı, yaverler Yarbay Mete Semercioğlu,.Yarbay Erkan Kıvrak ve Yarbay Şafak Deliacı ile Çankaya Köşkü’nde toplantı yaptı. Yazıcı, Semercioğlu’ndan, Ankara’da kalıp Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve dönemin Başbakanı Binali Yıldırım’ın yerini öğrenmesini istedi. Kıvrak Antalya’ya, Deliacı ise İstanbul’a gitmek üzere görevlendirildi. Jandarma Yaver Binbaşı İsmail Terzi, izinde olduğu için toplantıda yer almadı.

ERDOĞAN’IN KALDIĞI OTELİN ADINI YAVER KIVRAK BİLDİRDİ

İddianameye göre Kara Yaver Mete Semercioğlu, 15 Temmuz’da eski Başyaver Albay Ali Yazıcı ile Çankaya Köşkü’ndeki odasında bir kez daha görüştü. Bu görüşmede Yazıcı, Semercioğlu’na, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Marmaris’te hangi Grand Yazıcı otelde kaldığını sordu. Yazıcı, Semercioğlu yanındayken, o sırada Antalya’da olan Hava Yaver Binbaşı Erkan Kıvrak’ı arayarak bu soruyu yöneltti. Kıvrak, Erdoğan’ın Turban Grand Yazıcı Otel’de kaldığı bilgisini iletti.

DAVA AVUKATINDAN AÇIKLAMA

Avukat Ceyhan Mumcu, haberler ilgili çıkan “15 Temmuz’da Erdoğan’ın yerini söyleyen 3 yaver tahliye edildi” başlığına itiraz ederek, Twitter hesabından şu paylaşımı yaptı:

Bu başlık doğru değil. Dava dosyasını bilerek söylüyorum: 4 yıldır tutuklu olan bu 3 yaver hakkında FETÖ’cü veya darbeci olduklarını gösteren hiçbir delil yoktu! Başyaverin ihaneti nedeniyle 3 yaver de suçlu zannediliyordu. Bugün geç de olsa tahliye edilmiş olmaları hukuka uygun.”

Davada yargılanan Erkan Kıvrak’ın avukatı olan Mumcu, “Muhalefet sözcüleri Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı yaverler üzerinden.“Tüm yaverleri FETÖ’cü çıktı” diye miting meydanlarında, TV programlarında suçlarken masum insanlara haksızlık yapıyordu. Muhalefet sözcülerini bu konuda iki yıl önce de uyarmıştık” diyerek konuyla ilgili eski bir paylaşımına dikkat çekti.

Hits: 59

Lütfen Beğeninizi Paylaşarak Bize Destek Olunuz
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN