Vizyonumuz
''Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz.''

 • DOLAR
  7,0587
 • EURO
  8,3468
 • ALTIN
  462,60
 • BIST
  1,1866
Avrupa’dan Turgut Öker’e büyük destek

Avrupa’dan Turgut Öker’e büyük destek

 

Avrupa‘da yaşayan Alevi Örgütleri eski Başkanları Turgut Öker‘ in yurt dışına çıkış  yasağının kalkması için Adalet nöbetlerine devam ediyorlar.

AABF-NRW Bölge Temsilciliği öncülüğünde düzenlenen Adalet nöbetinde AABK Onursal Genel Başkanı Turgut Öker‘in Yurt Dışına çıkış yasağı  ve Hukuksuz Yargılanması protesto edildi. “Turgut Öker’e Adalet için Sokağa çıkma ve Adalet Nöbeti” çağrısına başta Almanya’daki Cem Evlerinin başkanları, yöneticileri ve üyeleri olmak üzere,.AABF Genel Sekreteri Ufuk Çakır ile Siyasilerden Eyalet Milletvekili Berivan Aymaz ( Birlik 90/ Yeşiller), Federal eski Milletvekili Dr. Lale Akgün (SPD),  Jörg Detjen ( Sol Parti) destek verdiler.

Sunuculuğunu  Çiler Fırtına’nın yaptığı Adalet  nöbeti eyleminde NRW Bölgesi Alevi Kültür Merkezleri adına konuşan Bölge Başkanı Soner Solmaz ‘’ Büyük bir  Adaletsizlik var. Bir Santim dahi geri adim atmayacağız, bir cümle bile eksik söylemeyeceğiz, bugüne kadar olduğu gibi haksızlık karşısında yine dik durmaya devam edeceğiz.  Aşk ola’’ dedi . Soner Solmaz’ın dışında Köln’ de şu isimler konuştu: AABF adına  Ufuk Çakır, Türkçe Bildiriyi yöneticilerden Mesut Kabakçı, Almancasını ise Vedat Bican okudular

Aleviler ve ilerici dostlarının geniş biçimde katıldığı Adalet nöbetleri sadece  Almanya‘nın Köln şehrinde değil Almanya ve  Avrupa ülkelerinin farklı diğer şehirlerinde de yapıldı.  Köln’deki alana telefonla bağlanan Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK )  Onursal Başkanı Turgut Öker Adalet nöbetlerini düzenleyenlere ve katılanlara dayanışmaları nedeniyle  teşekkür etti.

Onurlu bir yaşam istiyoruz

Kendisiyle telefonda konuşup  konuyla ilgili düşüncelerini aldığımız Turgut Öker ” Hayretler içinde değilim. Hiç şaşırmıyorum bana yapılanlara. Ben, Selahattin Demirtaş, HDP’li Siyasiler, Osman Kavala özel olarak seçiliyoruz. Bizler belirli kesimlerin sembol isimleri, kanaat önderleriyiz. Meydanlarda, toplantılarda ne söylediysem arkasındayım. Yurtdışından kaç kez gelip duruşmalara katıldım. Bir yere gitmiyorum ama Yurtdışı yasağımın kaldırılmasını istiyorum.  Ülkemi seviyorum ama onurlu biçimde yaşamak, Alevi toplumunun haklı taleplerinin yerine getirilmesini istiyorum. Adalet nöbetleri sisteme , zulüm edenlere karşı itirazı olanların, ezilenlerin yan yana gelebileceği  kalıcı bir birlik platformu olabilir. Bana destek verenlere çok teşekkür ediyorum” dedi.

Bu, Anti-Demokratik Siyasi Bir Karardır

Köln‘ de Ana Garın arkasında ve ünlü Köln Katedralinin hemen önündeki eyleme  Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK), Avrupa Alevi Kadınlar Birliği (AAKB ) ve Avrupa Alevi Gençler Birliği (AAGB) üyesi Aleviler ve dostları büyük destek verdiler.  Alevi Kültür Merkezi ve NRW Bölge yöneticilerinin de hazır bulunduğu adalet nöbetindeki tüm  konuşmacılar.18 Haziran’da üçüncü kez hakim karşısına çıkacak olan Turgut Öker‘ in suçsuz olduğunu . Antidemokratik.ve siyasi kararlar olduğu içinde bir an evvel yurt dışı yasağının kaldırılması ve tüm davaların düşmesini talep ederek,.hukuk mücadelesinde asla yalnız olmadığını vurguladılar.

Turgut Öker için, Almanya‘nın dışında , Fransa, İsviçre, Avusturya, Danimarka ve İngiltere‘nin  23 farklı kentinde cumartesi günü Alevi Kurumlarının organizesinde ”Adalet Nöbeti” tutuldu. Almanya ve Avrupa‘daki  Alevi toplumunda çok sevilen Turgut Öker’in Maraş’ta Alevi katliamının yıldönümünde yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret ettiği ve Almanya‘ da bir muhbirin şikayetiyle örgüt üyeliği iddiasıyla yargılandığı dava 18 Haziran’da İstanbul Kartal Anadolu Adliyesi’nde yapılacak duruşmada görülecek.

Haber : Mehmet Tanlı (Köln)

 

 

 

 

 

 

 

 

Hits: 9

Lütfen Beğeninizi Paylaşarak Bize Destek Olunuz
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN